بلاگ

بنر اکوسیستم اپل

اکوسیستم اپل: به زندان استیو جابز خوش آمدید!

برای اینکه اصطلاح «اکوسیستم اپل» به گوشتان خورده باشد، اصلاً لازم نیست جزو اهالی این اکوسیستم باشید. حتی نیازی نیست پیگر محصولات اپل باشید. آگاهی از وجود برند اپل برای آشنایی با این اکوسیستم منحصربه‌فرد کفایت می‌کند! اکوسیستم اپل فقط مجموعه‌ای از فناوری‌های متصل‌به‌هم نیست. یک سبک‌زندگی است و انگار در مسیر تبدیل‌شدن به یک آیین. به هر حال، هم مخالفان سفت‌وسختی دارد، هم اهالی پرشوری! خلاصۀ کلام اینکه، اکوسیستم اپل تنها زندانی است که خوش‌آمدگویی دارد. بله، به زندان استیو جابز خوش آمدید!

 

اکوسیستم اپل (1)

 

اکوسیستم اپل چیست؟

اکوسیستم اپل، اتصال و ادغام بین دستگاه‌های مختلف اپل مثل آیفون، آی‌پد، مک‌بوک، اپل‌واچ، ایرپاد و اپل‌تی‌وی و نحوۀ همگام‌سازی و کارکرد آن‌ها با یکدیگر است. این اکوسیستم، یکی از محصولات فیزیکی این برند نیست. پس یعنی نمی‌توانید از یکی از فروشگاه‌های اپل خریداری‌اش کنید. این اصطلاح بیشتر با تجربۀ کاربر و سبک‌زندگی سروکار دارد. اینکه آیا از این همگام‌سازی و مجموعۀ محصولات استفاده خواهید کرد یا نه. اما مسئله این است که این ویژگی‌های منحصربه‌فرد در همۀ دستگاه‌های برند اپل و تعامل بین دستگاه‌ها، شما را به دنیای دیگری خواهد برد.

اکوسیستم اپل را می‌شود به چشم یک جایزه هم نگاه کرد. انگار استیو جابز برای کسانی که خودشان را بیشتر از یک خریدار می‌دانند، جایزۀ ویژه‌ای در نظر گرفته باشد. یک پاداش منحصربه‌فرد که در برندهای دیگر پیدایش نمی‌کنید. یا به‌عبارت دیگر، «اینجا همه‌چیز اختصاصی است»!

 

اکوسیستم اپل (2)

 

اینکه اپل چطور اکوسیستمش را می‌سازد، یک جواب دارد. چون برندش را حول یک دستگاه واحد نمی‌سازد. بلکه دستگاهش را با محوریت یک اکوسیستم مشخص طراحی می‌کند. رمز موفقیت این اکوسیستم، عملکرد این دستگاه‌ها کنار هم است. مسئله دیواری است که این کمپانی دور محصولات و خدماتش می‌کشد.

برخی از ویژگی‌های اکوسیستم اپل عبارت‌اند از:

  • شناسۀ اپل یا اپل آی‌دی (Apple ID)
  • تجربۀ کاربری (The user experience)
  • آی‌کلود (iCloud)
  • اِیردِراپ (AirDrop)
  • فیس‌تایم (FaceTime) و آی‌مسیج (iMessage)
  • ادغام عمودی (Vertical integration)

 

اکوسیستم اپل (3)

 

شناسۀ اپل؛ ستون فقرات اکوسیستم

اپل آی‌دی ستون فقرات اکوسیستم اپل است. می‌توانید از این شناسه برای ثبت تمامی دستگاه‌های اپل استفاده کنید. از ورود به آی‌کلود (iCloud) تا دریافت پشتیبانی برای ردیابی دستگاه‌های گم‌شده با Find My iPhone، به شناسۀ اپل نیاز دارید. اپل آی‌دی، هویت شما را برای همگام‌سازی همه‌چیز احراز می‌کند.

به‌عبارت دیگر، پس از ورود به اپل آی‌دی، همه‌چیز به حساب آی‌کلود شما گره خورده است. برای خروج از اکوسیستم، باید آن اطلاعات را از آی‌کلود خود خارج و به یک سرویس جدید وارد کنید. هرچه این دستگاه بیشتر به آی‌کلود گره خورده باشد، قلاب‌های بیشتری به سایر بخش‌های اکوسیستم دارد.

 

تجربۀ کاربری؛ یکی برای همه، همه برای اکوسیستم اپل

اکوسیستم اپل تضمین می‌کند که دستگاه شما علاوه بر ارائۀ بهترین کارکرد، در داخل خود اکوسیستم هم عملکرد فوق‌العاده‌ای همراه با دیگر دستگاه‌ها داشته باشد. به‌عنوان مثال، قبل از سال 2012، Note بخشی از برنامۀ ایمیل macOS بود که با برنامۀ iOS Notes همگام شد. سپس با انتشار Mountain Lion توسط اپل، یادداشت‌ها و یادآوری‌های جداگانه‌ای معرفی شدند. یا اینکه با به‌روزرسانی FaceTime برای SharePlay، اپل یک سیستم یکپارچه را برای تجربه‌های مشترک رسانه‌ایِ از راه دور معرفی کرد. می‌توانید هم‌زمان با لذت‌بردن از یک تماس FaceTime، تجربه‌ای از یک آهنگ یا آلبوم کاملاً همگام از Apple Music یا نمایشی از Apple TV+ داشته باشید. سخت‌افزار Apple TV هم امکان تجربۀ لذت‌بخش را روی صفحۀ بزرگ‌تر فراهم می‌کند.

 

اکوسیستم اپل (4)

 

آی‌کلود؛ فضای ابری اکوسیستم اپل

مزایای استفاده از اکوسیستم اپل شامل خدمات ابری هم می‌شود. بیایید این‌طور مرورش کنیم: عکاسی با آیفون، نوشتن یک سند با مک‌بوک و ذخیرۀ فایلی با آی‌پد. در خارج از اکوسیستم اپل باید این‌ها را در فضای ابری همگام‌سازی کنید. اما آی‌کلود اجازۀ آپلود خودکار و راحت‌تر آن‌ها را به شما می‌دهد. تا زمانی که به همان شناسۀ اپل خود متصل باشید، فایل‌هایتان در هر دستگاه اپلی در دسترس شما خواهد بود.

ایردراپ؛ انتقالات آسان

با ایردراپ، می‌توانید به‌راحتی و ایمن فایل‌ها را با استفاده از بلوتوث به دستگاه‌های اپل خود ارسال کنید. این اتصال شبیه به آی‌کلود است. البته می‌تواند یک ویژگی عالی برای انتقال فایل‌های دلخواه شما بدون مصرف داده و دسترسی به شبکۀ وای‌فای باشد. در مسافرت‌ها، ایردراپ گزینۀ مناسبی برای انتقال عکس‌هایتان از آیفون به مک‌بوک است. در صورت نیاز به ارسال هرچیزی از آی‌پد یا مک‌بوک به آیفون، ایردراپ این امکان را بدون اتصال به شبکۀ تلفن همراه یا وای‌فای فراهم خواهد کرد.

گوگل‌درایو، دراپ‌باکس یا اتصال یو‌اس‌بی هم می‌توانند این امکان را برای شما در اندروید یا لپ‌تاپ فراهم کنند. اما ایردراپ یک تجربۀ یکپارچه همراه با صرفه‌جویی در زمان برای شما رقم خواهد زد.

 

فیس‌تایم و آی‌مسیج؛ وابستگی به اکوسیستم اپل

فیس‌تایم و آی‌مسیج، اپلیکیشن‌های پیام‌رسان و تماس ویدئویی، از آن امکاناتی هستند که اهالی اپل را از بازگشت به اندروید می‌ترسانند! با توجه به اکوسیستم اپل، این برنامه‌ها روی آیفون و آی‌پد شما نیز کار می‌کنند و بدون راه‌اندازی برنامه‌های مختلف، برقراری ارتباط با عزیزانتان را آسان‌تر می‌سازند.

 

اکوسیستم اپل (5)

 

ادغام عمودی؛ یک رابط یکپارچه

اپل همۀ رابط‌ها را روی دستگاه‌های دسکتاپ، تبلت، موبایل و تلویزیون استاندارد کرده است. به‌عبارت دیگر، شما برای کارکردن با این دستگاه‌ها، فقط به یک آموزش اصلی لازم دارید. اصلاً از این زاویه بهش نگاه کنید که یک لپ‌تاپ، یک تلویزیون و یک تلفن همراه از سه برند مختلف دارید. هرکدامشان عالم خودشان را دارند و باید آن‌ها را درک کنید. درمورد اپل، اوضاع یادگیری متفاوت است. کارکردن با رابط هر دستگاه، تفاوت آشکاری با دستگاه دیگر ندارد. اکوسیستم اپل بر پایۀ فروش تجربیات بنا شده است. نه فروش محصولات و خدمات.

 

اکوسیستم اپل (6)

 

تجربۀ اکوسیستم اپل در صورت داشتن بیش از دو محصول از این کمپانی، لذت‌بخش‌تر خواهد بود. البته در صورت عدم ورود به اکوسیستم اپل و استفاده‌نکردن از بیش از یک محصول این برند، شما اوایل ورودتان به این زندان را تجربه خواهید کرد. دیر یا زود تجربۀ استفاده از برند اپل، شما را به یکی از اهالی اکوسیستم اپل تبدیل خواهد کرد. پس باید یک بار دیگر بگوییم: به زندان استیو جابز خوش آمدید!

برای مطالعۀ بیشتر اینجا کلیک کنید.

نویسنده و مترجم: سبحان افشار

مسن تر

هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟

جدیدتر

آیفون 15 پرو و 6 ویژگی انحصاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید

شرکت رستاک سیستم ایرانیان در سال 1396 تاسیس گردیده است. این شرکت در سال1397 موفق به کسب مجوز از سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان جهت ارائه خدمات پس از فروش گوشی تلفن همراه گردید. ایجاد ارتباط بدون واسطه میان واردکننده و مصرف کننده از جمله اهداف این شرکت می باشد.

تلفن: 021-88927076
info[@]grahambel.com
نشان نماد الکترونیکی